Profil firmy |  Kontakt        SK |  EN |  DE

Kontakty

VRBA, spol. s r.o.

Kráľovianky 28

931 01  Šamorín

IČO: 35861479
DIČ: 2020203053
IČ DPH: SK2020203053

vrba@vrbazahrady.sk

Ako nás nájdete?

Realizácie závlah

Automatické závlahy sa v súčasnej uponáhľanej dobe a pri nevypočítateľných klimatických podmienkach stavajú bežnou súčasťou našich záhrad, pričom vstupná investícia, samozrejme v závislosti od záhrady,  nepresahuje sumu klasifikovanú pre strednú triedu. Suché horúce letné obdobia, kedy stačí týždenna neprítomnosť a travnik ostane poškodený a požiadavka minimálnej údžby a starostlivosti o záhradu priviedli aj našu firmu realizovať závlahové systémy.

Už 10 rokov pracujeme s americkým systémom TORO, ktorý je vyjadrením kompromisu medzi kvalitou a rozumnou cenou. Vysoká odolnosť a kvalita komponentov, nízka poruchovosť a veľká variabilita systému spôsobili, že sme neskúšali meniť značku. Pod kvalitu by sa určite podpísali aj stovky spokojných zákazníkov.

Zopár technických detailov

Za roky skúseností sa nám overil spôsob  závlahy: kvapkovacia hadica do záhonov a výsuvné postrekovače do trávnika. Samozrejme existuje aj veľa  iných možností, ktoré sa v závislosti od požiadaviek záhrady používajú, napríklad mikropostrekovače  do skaliek alebo jednotlivé kvapkače do prenosných nádob. Kvapkovacia hadica sa kladie pod zvolený mulč/kôra, kamená drť, štiepka,../, najčastejšie používané postrekovače majú dostrek 1,5 až  4,5 m rovnomerným rozptylom vody používané na menšie, zložitejšie plochy, alebo rotačné (turbínové) s dostrekom 6 až 25 m využívané  k zavlaženiu veľkých ucelených plôch.

Celý systém je riadený malým počítačom s ľahkou obsluhou, ktorý sa umiestňuje v garaži, v záhradnom domčeku, prípadne vo vodotesnej skrinke vonku na múre, plote,..
Samozrejmosťou je dažďový senzor, ktorý podľa množstva spadnutých zrážok systém vypína.

Automatická závlaha može fungovať na mestskú vodu, pokiaľ je v danej lokalite dostatočný tlak alebo na vodu zo studne. Ak je to možné najčastejšie používame ponorné čerpadlá, ktoré sa spustia do studne a tlakova nadoba sa umiestni v prislušnej šachte. Existuje aj možnosť fungovania systému cez presscontrol, kedy nie je potrebná tlaková nádoba a tým odpadá aj potreba veľkej šachty.
Nedá mi tu nespomenúť nízku kvalitu studní, s ktorými sa stretávame, treba si uvedomiť, že investícia do kvalitnej studne sa časom zúročí, neústále nasávanie jemného piesku v nekvalitných studniach zanáša systém a je naším najčastejším dôvodom opráv, pričom ani použitie filtra  v systéme nepomáha  úplne odstrániť daný problém.

Niečo k cenám

Na začiatku je dôležité vedieť, že polievanie trávnika je niekoľkonásobne drahšie ako polievanie záhona, preto sa aj veľmi ťažko stanovuje orientačná cena.  V prípade 6 árovej záhrady vyjde závlahový systém  okolo 1600 EUR v  závislosti od ucelenosti trávnikových plôch, plus 650 EUR  ponorné čerpadlo s príslušenstvom. Ceny sú s 19% DPH.

A niečo navyše

Zákazník dostáva od nás záruku 2 roky na závlahový systém, samozrejme apelujeme na prirodzený intelekt u ľudí a odkosený postrekovač alebo psom rozhryzenú kvapkovaciu hadicu neuznávame v záruke :-)
Poskytujeme nasledný servis, ktorého súčasťou je jarné spúšťanie systému a jesenne vypúšťanie, ktoré si vyžaduje kompresor a nejaké tie technicke znalosti.
Doležité pre každého, kto chce automatickú závlahu do záhrady sú prípravy, to znamená elektrina pripravená pre riadiacu jednotku a vyvedená do záhrady a chráničky pod spevnenými plochami.
Vo výkope pre závlahový systém je možné potiahnuť aj elektrické káble, napríklad k záhradnému osvetleniu, do letnej kuchyne apod.
Manuál k riadiacej jednotke, zaučenie a faktúru dostáva od nas každý zákazník grátis :-)